Hangi tür firma kurmalıyım?

hep aynı soruda tıkanıyor Girişimci adayları
peki hangi tür şirket kurmalıyım? Şahıs mı? Şirket mi?

her yıl belki de 30’dan fazla kez, cümleye hep böyle başlıyorum:

Kafanızda hangi tür şirket kuracağım diye soru olabilir ama asla şu olmamalı: “şahıs firmasını kapaması kolay olduğu için …” Ben bu cümleyi duymaktan bıktım. bir firma kapanmak için kurulmaz. Şurada anlaşalım, bir firma uzun vadede yatırım almak ve genişlemek için kurulur. Sizin bir parçanız olmak için kurulur. Sizin yaşamınız, Sizin işiniz olur. Takdir edersiniz ki, işimiz hayatımızın %60’ından fazlasını kapsar. Bu nedenle işimize iyi odaklanmalıyız. Bu noktada gelecek planlarımız devreye girer, neler yapmak istediğimizi düşünürüz ve işimizi de iyi bildiğimizi düşünüyorsak, hızlıca başlayalım.

Soru 1) Şirketi tek başınıza mı yöneteceksiniz yoksa birlikte yola çıktığınız bir ortağınız var mı?

Eğer bir ortak ile yola çıkıyorsanız, muhakkak Limited Şirket kurmanızı tavsiye ederim. Netice de çok spesifik bir iş yapmıyorsanız ve evren tüm gücünü sizin üzerinizde kullanmayı düşünmüyorsa yani şansınız bir anda dönmezse, yatırım almayacağınız için Anonim Şirket kurmanızı tavsiye etmem. Çünkü yok yere her yıl Genel Kurul Prosedürleri ile uğraşmak durumunda kalıyor olmanız, gerçekten hoş değil. Bu taraf sonraki aşamalarda dikkate almanız gereken bir işlem olmalı. Böylece, yılda asgari 3bin TL cebinizde kalmış olacak.

Peki ortağınız yok, o zaman ne yapmalıyız?

Yıllık kazancınız 500.000 TL’yi geçme ihtimali %60’ın üzerindeyse, Limited kurabiliriz. Eğer bu tutarın altıdaysa, Şahıs firması kurmanız daha mantıklı gibi görünüyor olsa da bir diğer soru şu: “Peki, kâr marjınız %10’un üzerinde midir? Yani yılda 50.000 TL’yi geçer mi kârınız?” Bu soruya karşı cevabınız, hiç düşünmeksizin Hayır ise, Şahıs firmasını tavsiye ederim. Eğer cevabınız “yani olabilir” ise de Şahıs firması kurun, çünkü henüz sizin işinizle alakalı bir projeniz ve gelecek projeksiyonunuz yani bütçeniz yok demektir.

Soru 2) Şahıs firması kursam, KOSGEB ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Desteklerinden faydalanabilir miyim?

En sevdiğim soru bu. Çünkü kişi Google aramaları arasında, kulaktan dolma bilgilerle karşımda %20-%70 oranında bilgiyle duruyor. Eksikleri tamamlamak benim işimin bir parçası. Zevkle soruyu cevaplayabilirim artık.

KOSGEB, Ticaret Odasıyla çok daha stabil çalışır durumda. Her ne kadar Esnaf ve Sanatkarları da kabul ediyoruz deseler de maalesef bazı noktalarda ekranlar birbirini görüntüleyemiyor ve  senkronizasyon olmuyor. Bu her zaman karşılaşılmıyor ama faydası ve bilgilendirmeleri açısından Ticaret Odasında yer almanızı tavsiye ederim. Madem Ticaret Odası kaydı yapacağız, o zaman tek kişilik limited şirket kuralım, yakın maliyetlere geliyor. Böylece ticari itibar daha gözle görünür şekilde size yansıyacaktır. Ancak ısrarla Şahıs firmasında kalmak istiyorsanız da kalabilirsiniz ve KOSGEB desteklerinden faydalanabilirsiniz ancak Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası program desteklerinden faydalanamazsınız. Orada hep bir geliştirme ve genişleme programları mevcuttur ki, kurumsal kimliğinizi daha ön plana çıkartacağı için Sermaye Şirketi olmanız menfaatinize olur.

Soru 3) Önce Şahıs firması kursam, Sonra Şirkete geçiş yapamaz mıyım? Bana ne zararı olur ki?

En sevdiğim sorulardan birisi de bu. Netice de kişi, kafasında ticarete başlayacağını kabullenmiş ve ayrıca kendince maliyetlerini belirleyip bir yol haritası belirlemiş. Bu soruyu soran kişi, bir girişimci demektir.

Şahıs firması, Ticaret Sicil kaydı ile ve Sicil kayıtsız kurulabiliyor. Sicil kaydınız varsa, Şirketleştiğinizde ödeyeceğiniz harç miktarı yaklaşık 1.000TL kadar daha az oluyor, hepsi bu. Bunun dışında, Şahıs firması olarak ticarette bulunduğunuz sürece, elinizde bulunan tüm demirbaş, mamul ve faaliyetinize bağlı diğer şeyleri faturalarını düzenleyerek envanterinizden çıkartmak şartıyla Şirketinize devredebilirsiniz. Bu çok yerinde bir hareket bir yönden, çünkü yürüyen bir işletmeniz var ve bunu daha kurumsal bir yapıya, markalaşacak düzeye taşıyabilecek durumda oluyorsunuz. Şahıs firması olarak da markalaşabilirsiniz lakin ülkemizde Ticaret hayatı içinde bulunan diğer kurum ve kuruluşların, “sizin tabela unvanınız nedir?” sorusuyla karşılaştığınızda hep birşeyleri açıklamak durumunda kalınması hoş olmuyor. Bu haseple şahıs firması mı yoksa tek kişilik sermaye şirketi mi derseniz, gönlüm %60 tek kişilik şirket kurmanızdan yana olurken, %40 oranla da şahıs firması kurmanızı destekleyebilirim.

Sonuç olarak değerlendirdiğimizde,

Gideceğiniz yolda belirli bir plan ve programınız varsa, tek başınaysanız, kendinize inanıyorsanız, kesinlikle tek ortaklı Limited Şirket kurmalısınız. Ancak net olarak önünüzü göremiyorsanız ve bir yerden başlamak isteyip hep tereddütler içerisindeyseniz, dere geçerken at değiştirilmez atasözünü hatırlayın ve Şahıs firması kurun ki, projenize her anlamda tamam ya da devam kararını verirken rahat hareket edebilin. Ancak asla ve asla havlunuzu savaşmadan elinizden bırakmayın derim.

Savannah Britt ‘e ait şu sözü heybenizde bulundurun muhakkak: “kararsız olmak için sebep yok. Girişimci olmak, bir öğrenme tecrübesidir.”   ve de  Yol Senin İçinde kitabında KinSun: “insan kendinin ve tüm yaşadıklarının öğretmeni değil midir? Yanlış seninse, ondan edindiğin tecrübe de senindir” demiştir.

Anonim şirket ile Limited şirket farkları için bir yazı yayınlayacağım. Orada farklarını, yapılarını, faydalarını, maliyetlerini anlatıyor olacağım.

Faydalı olması dileğiyle,