Takip Edin:

Girişimcilikte ilk adım

Home Girişimcilikte ilk adım: Planlama ve Cesaret

Girişimcilikte İlk Adım: Planlama ve Cesaret

Günümüzde birçok beyaz yakalı dediğimiz kişiler yoğun çalışma saatleri ve iş stresini kaldıramadıklarında, arkadaş grubu içerisinde “kahve dükkanı açmalıyız ve sıyrılmalıyız bu stresten” demeye başlıyorlar. Ancak kimse neden kahve dükkanı diye sormuyor!

 

Bana göre Girişimci olmanın birkaç önemli başlangıç noktası vardır:

Öncelikle bir iş fikriniz olmalı ve o iş fikrine dair biraz tecrübeniz ve tutkunuz olmalı. Tutkunuz yoksa ilk problemde havlu atmaya meğilli olursunuz. Eğer iş fikriniz ve tecrübeniz varsa, o işin kültürünü biliyor olmalısınız. Birçok kişi her gün neredeyse 3-4 bardak kahve içer ancak kahvenin özünü ve nasıl oluştuğunu, hangi aşamalardan ne kadar sürede geçip nasıl bir lojistik ağı sonrasında bardağımıza kadar geldiğini bilmez.

bir işin kültürü, o işin süreçlerini de içinde barındırır

man-439040

Girişimcilik, bir varoluştur. Her varoluş, belirli bir büyüme ve olgunluk sürecinden geçer. Fikrinize ait işletmenizin en temel taşı, Etik Kurallarınız olmasıdır. Etik kurallarınız olmasa da kısa vadede var olursunuz, gerçekten ciddi anlamda kazanç elde edersiniz ancak uzun vadeli olmaz ve yok olursunuz. Şayet Etik kurallarınız varsa, fikrinizi bu temellere oturtup, işletme kültürünüz haline getirirseniz, uzun vadede kurumsallaşma yolundaki en önemli unsuru, iş kültürünü ve etik değerleri, en temelde atmış olursunuz.

Unutmayın, Değerleriniz sizlerle büyür ve olgunlaşır. Değerleriniz yoksa, sizler hiç varolmamışsınızdır

Peki, ne yapmalıyız? Yol Haritamızı nasıl oluşturmalıyız?

Fikriniz bir ürün ise, kalitesi ve nasıl sunulacağı çıkış noktanız olmalıdır. Hedef kitlenizin öncelikle üründe kalite mi yoksa fiyat mı aradığını belirlemelisiniz. Bu anlamda yapacağınız planlama size satış fiyat listenizi ve satış sonrası destek hizmetlerinizin süreçlerini oluşturacaktır. Tüm bu süreçleri değerlendirirken, kârlılığınızı sipariş bazlı tespit edebiliyor olacaksınız. Bu da size bütçenizin ve kârlılığınızda başa baş noktanızın ne tutarda olduğunu gösterecektir.

 

Fikriniz hizmet ise, çok daha avantajlı olduğunuz lakin dikkatli olmanız gereken bir durum var. Zamanınızın değerini siz belirleyeceksiniz. Burada vereceğiniz hizmetin kalitesini siz belirlersiniz. Vereceğiniz hizmetin kalitesi, size müşterinizle ne kadar süre daha birlikte çalışacağınızın da göstergesi olur. Şu bir gerçektir, memnun olan müşteri, uzun soluklu çalışmalarda sizlerle birlikte olacaktır. Ve hizmette en önemli reklam, Viral Reklamdır. Memnuniyet saklanamaz ve göze batar, ifade edilmek istenir. Bu da memnun müşteri ile birlikte size bir müşteri daha getirecektir. Bu yüzden fiyatınızı belirlerken, kalitenizi de ortaya koyacağınız bir hizmet bedeli ortaya koymalısınız.

Parayı kazanmak ve harcamak birbirinden bağımsız birer kültürdür

Girişimci için cesaret olmazsa olmazdır. Her girişimci bilir ki, her işten kâr edilmez. Bu yüzden ilk etapta ona lokomotif olacak işletmeyi kurup etrafında yan işler oluşturur. Bunun adı sürdürülebilirliktir.

 

Türk Ticaret Yasalarında bir terim vardır; “Basiretli İş Adamı” veya “Basiretli Müteşebbis” denilmektedir. Uzun yıllardır bu terimin ne olduğunu anlayamayan bir çok işletme kapatmak zorunda kaldı. En temel çıkış noktasını, yine yerel kültür ağzı ile anlatmak gerekirse; Önce ayağınızı gözden çıkartacaksınız, belirlediğiniz müşterinin kapısını çalıp ayağınızı o kapının arasına koyacaksınız. İlk alışverişleriniz kapı aralığından olur. Sonrasında “acaba daha nasıl farklı hizmetler/ürünler sunabiliriz?” diye düşüneceksiniz ve alternatif satış yöntemleriyle müşteriyle diyalogları artıracaksınız. İşte tam da bu nokta kapı arasındaki ayağınız ile kapıyı itmenizi sağlayacaktır. Eğer bu şekilde davranmazsınız, ayağınızı yine kurtarırsınız ancak o kapı aralığının olmama ihtimali çok yüksektir.

Dünyada hiç kimse, seyirci koltuğunda oturan cesur insanları alkışlamaz. Alkışlar, hep sahneye çıkanlar içindir

Tayfun Topaloğlu

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar

Sokrates

Başarının dört şartı: bilmek, istemek, cesaret etmek ve susmaktır

 

Munthe

Genç Girişimcilere Teşvikler

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de genç girişimcilere sağlanan destekler mevcut. Hatta bir tık ileri giderek, diğer ülkelerde olmayan imkanların, ülkemizde mevcut olduğunu söylemek daha doğru olacaktır.

 

KOSGEB, her yaştaki bireylere yönelik olarak Girişimcilik eğitimleri düzenlemektedir. Bu kapsamda sağladığı 50.000 TL tutarında geri ödemesiz (hibe) teşviki bulunmaktadır. Şöyle yürüyor o süreç, KOSGEB websitesine eDevlet şifrenizle giriş yapıp başvuru yapıyorsunuz ve 4günlük Girişimcilik eğitiminizi alıyorsunuz. Eğitim sonrasında işletmenizi kuruyorsunuz. İster şahıs firması kurun isterseniz sermaye şirketi (Limited, Anonim, vb.) fark etmiyor. Kuruluş yaptıktan sonra tüm demirbaş ve cihazlarınızı alırken, şirketiniz adına faturaları alıp ödemelerinizi sizin adınıza olan hesaptan veya şirketinizin ticari hesabından ödeyeceksiniz. Adınıza kayıtlı kredi kartıyla da ödeme yapabilirsiniz. Ancak başka birisine ait hesaptan ya da kredi kartıyla ödemeleri yaparsanız, geri ödeme desteğini alamazsınız. İşlemlerinizi bitirdiğiniz gibi, İş Planınızı düzenliyorsunuz ve KOSGEB Sistemine yüklüyorsunuz, belirli işlemler sonrasında heyet ile mülakatınız oluyor ve geri ödeme sürecine giriyorsunuz.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı (Maliye) yönünden ise, 18 ile 29 yaş arasındaki Genç Girişimciler için kazanç istinası mevcut. 6663 Sayılı Kanun ile Resmi Gazete’de yayınlanan metine bağlı olarak yayınlanan 292 no’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğe göre, 18-29 yaş arasında şahıs firması kuranlar üç vergilendirme döneminde toplamda 75.000 TL’ye kadar olan kazançları, gelir vergisinden istisna edilmektedir. Şöyle ki, Firmanızı 2018 yılında kurdunuz ve 2018 yılında 79.000 TL kâr elde ettiniz. Bu durumda 3.000 TL’nin vergisini vereceksiniz %15 dilimden, bu da 450 TL yapmaktadır. Şayet bu imkandan yararlanmıyor olsaydınız, 18.210 TL Gelir vergisi veriyor olacaktınız. Gelir İdaresi, bu yöntemle, 18.000 TL tutarında bir vergiden kazanç imkanı sunarak, iç piyasada genç girişimcilere önemli bir imkan sağlamaktadır.

 

Sosyal Güvenlik açısından ise, 1 Haziran 2018 tarihinden sonra firmasını kuran Genç Girişimcinin 1 yıllık Bağ-Kur Primi, Hazine tarafından karşılanacaktır. Diğer bir deyişle, 12 ay boyunca Bağ-Kur Prim ödemesi yok, sağlık hizmetleri ve diğer haklar aynı şekilde faydalanılacak. Bahse konu tutar Yıllık yaklaşık 8.400 TL yapmaktadır. Burada en önemli şart, yeni kurulmuş işletme olma şartıdır.